Azet finance

Finanční magazín a rádce

Politická rétorika vs. ekonomická realita: Co skutečně stojí za zdražováním v Česku? - AZET finance finanční magazín
Home Politika Politická rétorika vs. ekonomická realita: Co skutečně stojí za zdražováním v Česku?
Foto: facebook.com

Politická rétorika vs. ekonomická realita: Co skutečně stojí za zdražováním v Česku?

od Katarina R.

Zdražování v Česku je předvolebním trhákem hnutí ANO, které tvrdí, že za jejich vlády se lidem žilo levněji. Na billboardech slibují návrat nižších cen chleba, piva či energií – vše doloženo konkrétními čísly. Ale je to opravdu tak jednoduché?

Podle čísel Českého statistického úřadu opravdu chléb, pivo i energie v roce 2021 stály méně. Kilogram konzumního chleba například tehdy vyšel na 29,80 Kč, zatímco letos na 43,30 Kč. To je rozdíl přes 30 %. Ale experti upozorňují, že v pozadí zdražování v Česku nestojí jen vláda, ale především vnější vlivy jako pandemie covidu, válka na Ukrajině nebo globální energetická krize.

Ekonomové varují, že porovnávat dnešní situaci s rokem 2021 je zavádějící. „Geopolitická situace se po ruské invazi dramaticky změnila a ovlivnila celý evropský trh,“ říká ekonomka Helena Horská. I když ceny tehdy byly nižší, dnešní zdražení má mnohem složitější pozadí, než jaké se může zdát z billboardu.

Pivní politika? Snížené DPH na točené pivo v restauracích za Babiše znělo dobře, ale šlo o dílčí změnu, která na celkové ceny měla jen minimální vliv. Dnes už je DPH zpět na původní výši – a lidé si všimli.

Proč jsou tedy ceny tak vysoké, když vláda slibovala úlevu? A existují způsoby, jak zdražování v Česku skutečně zkrotit – aniž bychom zadlužili stát nebo skončili ve frontách na benzin? Pokračujte na druhou část článku a zjistěte, co na to říkají ekonomové, jak se liší přístupy vlád a proč je srovnávání minulosti s přítomností tak ošidné.

To není vše. Pokračování článku najdete na další straně

Podobné příspěvky

Vložit komentář

thirteen + 4 =