Evropa se znovu staví před otázku, která se zdála být vyřešena s pádem železné opony – co s pozůstatky totalitních režimů v našem veřejném prostoru? A konkrétně: mají mít sovětské a současné ruské vojenské symboly právo na veřejnou existenci v EU?
Tuto otázku nově otevírá europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se obrátil na Evropskou komisi s výzvou k legislativnímu zákazu symbolů Sovětského svazu i současného ruského militarismu. Iniciativu podpořili i další čeští europoslanci z liberální frakce – Danuše Nerudová, Jan Farský a Ondřej Kolář.
Podle nich jde nejen o historickou reflexi, ale o aktuální bezpečnostní hrozbu.
„Srp a kladivo nejsou nevinné symboly. Jsou to znaky, pod kterými byly zavražděny miliony lidí,“ připomíná Zdechovský. A stejně jako hákový kříž, i tyto znaky by podle něj měly být v EU postaveny mimo zákon.
Výraz „Z“, používaný ruskou armádou během agrese na Ukrajině, už dnes v mnoha zemích vyvolává znepokojení. A není divu – pro oběti konfliktu a pro celé národy střední a východní Evropy má podobně temný význam jako nacistické insignie.
Zákaz by se neměl týkat pouze vlajek či odznaků, ale také soch, pamětních desek nebo pojmenování ulic a budov, které oslavují okupanty a diktátory. Cílem je odstranit z veřejného prostoru vše, co glorifikuje útlak a násilí.
Ale je takový zákaz správnou cestou? A kde končí svoboda projevu a začíná legitimizace zločinů?
Opravdu by měly být sovětské a ruské znaky zakázány stejně jako ty nacistické? A co by to znamenalo pro paměť našeho kontinentu?