◉ Proč Radek Koten z SPD odmítá zmínit Rusko jako hrozbu v programovém prohlášení.
◉ Jak reagoval na požadavek prezidenta Pavla ohledně podpory Ukrajiny.
◉ Z jakého důvodu považuje za hrozbu spíš Evropskou unii.
◉ Co na jeho výrok řekl poslanec Jan Skopeček z ODS.
Rusko jako hrozba? Pro poslance SPD Radka Kotena zbytečné označení. V diskusi na CNN Prima News prohlásil, že pokud bychom měli v programovém prohlášení nové vlády jmenovat veškerá rizika, měli bychom tam prý napsat i Evropskou unii. Kotenova slova okamžitě vyvolala silnou reakci ze strany ODS. Prezident Petr Pavel přitom žádá, aby vláda zaujala jednoznačný postoj vůči ruské agresi. Proč Koten odmítá zmínku o Rusku a proč podle něj hrozí Česku nebezpečí z Bruselu?
Rusko jako hrozba? Koten trvá na tom, že podpora Ukrajiny do programu nepatří
Vláda připravuje své programové prohlášení, které již doručila prezidentovi Petru Pavlovi. Hlava státu dala jasně najevo, že očekává, aby dokument obsahoval postoj vůči ruské agresi na Ukrajině a potvrzení závazků vůči NATO.
Poslanec SPD Radek Koten však tuto představu jednoznačně odmítl. V živém vysílání CNN Prima News uvedl:
„Není to programové prohlášení prezidenta, ale nově vznikající trojkoalice.“
Dále dodal: „Nechápu, proč bychom tam měli dávat podporu Ukrajiny.“ Podle něj je důležitější zaměřit se na domácí politiku a české zájmy.
Koten argumentuje tím, že Česko je již součástí mezinárodních struktur jako je NATO a EU, a není nutné znovu vyjmenovávat jejich jednotlivé části. Podle něj by bylo nelogické se zaměřit pouze na Rusko.
EU jako hrozba? Výrok Kotena rozdělil politiky
V debatě Koten pokračoval ještě ostřeji. Pokud má vláda vyjmenovávat konkrétní hrozby, měla by podle něj zmínit i Evropskou unii. Doslova řekl:
„Pokud bychom tam tedy explicitně měli vyjmenovat veškerá nebezpečí, která České republice hrozí, tak bychom tam museli samozřejmě vyjmenovat třeba i Evropskou unii, protože ta jako taková poškozuje ekonomiky členských států, například Green Dealem nebo nelegální migrací.“
Jeho vyjádření nenechalo kolegy z ostatních stran chladnými. Okamžitě se ozval poslanec ODS Jan Skopeček, který se vůči slovům svého kolegy ostře vymezil:
„Já jsem velký kritik řady politik Evropské unie. Je přeregulovaná, je přebyrokratizovaná a já jí fandím, ať se vzpamatuje a začne dělat racionálnější politiku. Ale pane kolego, srovnávat Evropskou unii s Ruskem, to už je opravdu hodně silné kafe.“
Spor o to, zda má být Rusko jako hrozba výslovně uvedeno v oficiálním programovém prohlášení vlády, tak otevřel zásadní politickou diskusi – nejen o bezpečnostní politice, ale i o samotném pojetí zahraničních vztahů České republiky.
