Azet finance

Finanční magazín a rádce

Největší hokejová hala na světě roste v Pardubicích: Nejde jen o stadion – jde o město budoucnosti - AZET finance finanční magazín
Home Aktuální Největší hokejová hala na světě roste v Pardubicích: Nejde jen o stadion – jde o město budoucnosti
Foto: facebook.com

Největší hokejová hala na světě roste v Pardubicích: Nejde jen o stadion – jde o město budoucnosti

od Katarina R.

Když v roce 2023 představil podnikatel a majitel hokejového klubu Dynamo Pardubice Petr Dědek odvážný plán – postavit největší hokejovou halu na světě právě v Pardubicích – reakce byly smíšené. Skeptici mluvili o megalomanství, fanoušci o splněném snu. Dnes je ale jasné, že projekt žije – a co víc, začíná se realizovat.

Práce na pozemku probíhají, přeložky kabelů jsou v plném proudu a v dohledné době má dojít i k odtěžení staré ekologické zátěže. Zatímco první bagry rozrývají půdu u pardubické Enteria Areny, otázka zní: Je to vůbec možné? Skutečně bude stát v Pardubicích největší hokejová hala na světě?

Nejde jen o stadion – jde o město budoucnosti

Podle zveřejněných plánů by hala měla mít kapacitu 22 296 míst při hokejových zápasech, a při koncertech a kulturních akcích by pojala až 26 tisíc lidí. Kromě samotné arény má projekt zahrnovat i hotel, rezidenční byty, druhou ledovou plochu a veřejný prostor propojující sportovní a kulturní život města.

Multifunkční komplex v centru Pardubic by tak mohl změnit nejen tvář města, ale i jeho vnímání v celé Evropě. Hovoří se o přímém propojení s dopravní infrastrukturou, navýšení počtu ubytovacích kapacit a modernizaci celého okolí arény.

Foto: facebook.com

„Jde o revoluci v tom, jak se v České republice uvažuje o sportovní architektuře,“ prohlásil Petr Dědek. „Nechceme jen stadion. Chceme vytvořit centrum života.“

Problémy pod povrchem – doslova

Pod pláštíkem velkolepé vize se však skrývá realita, která není o nic méně náročná než samotný návrh haly. Místo budoucí stavby leží na území bývalé průmyslové skládky z dob komunismu. Zamořená zemina, neznámé chemikálie a nutnost sanace až do hloubky deseti metrů znamenají zdržení, náklady i rizika.

Zatímco část veřejnosti byla zneklidněna hrozbou toxických látek, odborníci varují, že bez pečlivé dekontaminace nelze v projektu pokračovat.

První fáze – přeložka vysokonapěťových kabelů – má být hotová v létě 2025. Poté začne nejcitlivější část: odstranění kontaminované zeminy.

Kolik bude stát jen úklid pozemku?

Na tuto otázku dlouho nikdo neodpovídal. Oficiální představitelé projektu mlžili. Nakonec však sám Petr Dědek přiznal, že náklady na samotnou sanaci se budou pohybovat ve stovkách milionů korun. Přesná částka je stále nejasná, protože nikdo neví, co všechno se pod zemí vlastně ukrývá.

„Zatím nemůžeme říct konečné číslo. Analýzy stále probíhají. Ale jsme připraveni investovat to, co je potřeba,“ zaznělo z úst investora.

Zní to šíleně? Možná. Ale kdo nic neriskuje, nic nezíská.

To není vše. Pokračování článku najdete na další straně

Podobné příspěvky

Vložit komentář

17 − 13 =