Na jeho prohlášení okamžitě reagovalo Ruské velvyslanectví v České republice. Ve vyjádření zveřejněném na síti X zaznělo: „Kategoricky nepřijímáme jakékoli srovnávání dnešního Ruska s nacistickým Německem. Zvlášť cynicky taková prohlášení zní na pozadí oslav 80. výročí vítězství nad hitlerovským režimem, rozhodující podíl na kterém a na osvobození Československa měla naše země.“
České ministerstvo zahraničí si však nenechalo výtky líbit a odpovědělo lakonicky, avšak trefně: „A hit dog will holler.“ Tato anglická fráze se dá přeložit jako „Potrefená husa se ozve“ – a tím diplomaté jasně dali najevo, co si o ruské reakci myslí.
V pátek se v Moskvě uskutečnila vojenská přehlídka k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Nechyběl ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Si Ťin-pching ani slovenský premiér Robert Fico. Naopak většina představitelů států Evropské unie akci ignorovala na protest proti pokračující ruské agresi na Ukrajině.

Prezident Petr Pavel i diplomacie dali Rusku jasný signál
Zatímco se na Rudém náměstí slavilo, český ministr zahraničí Jan Lipavský se vydal jiným směrem. Společně s kolegy z EU navštívil ukrajinský Lvov, kde si na Lyčakovském hřbitově připomněli památku padlých obránců Ukrajiny. Na síti X k tomu uvedl: „Na Martově poli u Lyčakovského hřbitova jsme uctili památku padlých obránců Ukrajiny. Tam, kde se ještě před pár lety místní obyvatelé chodili opalovat, dnes přibývají hroby těch, kteří položili život za svobodu.“

Ve svém dalším příspěvku dodal: „Zatímco Putin a jeho kámoši se předvádí na Rudém náměstí, považuji za důležité, abychom společně ukázali, že stojíme za Ukrajinou.“
Kontrast mezi vojenskou pompou v Moskvě a pietním aktem ve Lvově tak symbolicky vyjadřuje rozdíl v hodnotách, které dnes Evropa reprezentuje. Prezident Petr Pavel i diplomacie dali jasně najevo, že současné Rusko je z pohledu Česka agresorem, nikoli osvoboditelem. A že historické paralely se nemají brát na lehkou váhu.