Azet finance

Finanční magazín a rádce

SPD chce zpřísnit pobyt Ukrajinců v Česku: Co chystá a koho se změny dotknou? - AZET finance finanční magazín
Home Aktuální SPD chce zpřísnit pobyt Ukrajinců v Česku: Co chystá a koho se změny dotknou?
Foto: facebook.com

SPD chce zpřísnit pobyt Ukrajinců v Česku: Co chystá a koho se změny dotknou?

od Katarina R.

Hnutí SPD opět vstupuje do předvolební kampaně s důrazem na přísnou imigrační politiku. Tentokrát cílí na ukrajinské uprchlíky a jejich pobyt v České republice. Předseda hnutí oznámil plán, který by mohl zcela změnit pravidla hry.

Práce jako podmínka pobytu

Základní myšlenkou návrhu je jednoduchá rovnice: nemáš práci = nemáš pobyt. SPD chce každé povolení k pobytu podrobit kontrole, zda jeho držitel skutečně pracuje – a to ideálně na pozici, o kterou Češi nejeví zájem. Těm, kteří nesplní podmínky, by podle návrhu mělo být povolení zrušeno, stejně jako nárok na sociální dávky. Tento krok má podle hnutí přinést „spravedlnost pro české daňové poplatníky“ a eliminovat „zneužívání systému“.

Nulová tolerance: zákon „jednou a dost“

Součástí balíčku opatření je také tzv. zákon „jednou a dost“, který by cizincům bez milosti ukončil pobyt po spáchání jakéhokoli trestného činu. Ať už jde o krádež v obchodě nebo vážnější přečin, cizinec by automaticky přišel o možnost zůstat v Česku. SPD tvrdí, že jde o reakci na narůstající počet incidentů, za nimiž mají stát právě zahraniční státní příslušníci.

Nejistota mezi Ukrajinci

Ukrajinská komunita v Česku žije v rostoucí nervozitě. Mnoho lidí, kteří zde pracují, studují nebo si právě hledají místo, se bojí budoucnosti. Obavy vzbuzuje nejen možnost deportace, ale také nejednoznačnost podmínek. Například ti, kdo pracují na dohodu nebo „na černo“, se mohou ocitnout mimo zákon i přesto, že skutečně přispívají k ekonomice.

Kritici bijí na poplach

Návrhy SPD vyvolaly vlnu reakcí. Právní experti varují, že plošná revize pobytů je logisticky téměř nemožná a právně problematická. Politologové hovoří o pokusu stigmatizovat celou komunitu kvůli snaze získat voličské body. Zatímco část veřejnosti návrhy vítá jako ochranu národních zájmů, jiní se obávají narušení sociální soudržnosti a napětí mezi různými skupinami obyvatel.

Co všechno vlastně SPD slibuje zavést? A jak reálné je, že se tyto kontroverzní změny skutečně dostanou do zákonů?

To není vše. Pokračování článku najdete na další straně

Podobné příspěvky

Vložit komentář

five + 19 =