Analýza detailů, které vyvolaly pobavení, ale i vážné otázky o budoucnosti ruského lídra
Když se video Putina s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem stalo virálním, většina si zprvu myslela, že jde jen o další internetovou kuriozitu. Jenže čím více se video šířilo, tím víc začali lidé analyzovat každý jeho detail – a vznikla lavina spekulací, která už daleko přesahuje pouhý výsměch.
Nejde jen o vzhled: Co napověděla Putinova chůze a pohyby?
První věc, která udeřila diváky do očí, byl zvláštní tvar Putinovy hlavy. Na záběrech působí nepřirozeně – jako by byl digitálně deformovaný nebo „nasazený“ na tělo jiného člověka. To vedlo některé uživatele k tvrzení, že video bylo upraveno pomocí umělé inteligence. Takové zásahy by mohly sloužit buď k manipulaci s obrazem, nebo naopak k zakrytí reálných projevů zdravotních problémů.
Podezření podporují i pohyby prezidentova těla. Zatímco levá ruka se pohybuje přirozeně, pravá zůstává strnule přitisknutá k boku – podle mnohých jako „mrtvá ryba“. Taková asymetrie bývá spojována s neurologickými obtížemi, například po mozkové příhodě, což není poprvé, kdy se podobné spekulace kolem Putina objevily.
The meeting of Putin and Xi Jinping started.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) May 8, 2025
Is it just me or does Putin look headless as he walks towards Xi? I've added a screenshot. pic.twitter.com/EwS5Mokkna
Humor i symbolika: Internet se baví, ale experti jsou v pozoru
Uživatelé internetu se mezitím baví nad detaily, jako je délka červeného koberce – podle nich „nekonečná procházka“, která připomíná scénu z parodie. Jiní si všimli, že Si Ťin-pching působí v setkání jako dominantní postava, zatímco Putin se drží zpátky – a někteří to čtou jako náznak změny silových poměrů v mezinárodních vztazích.
Komentáře typu „Je jasné, kdo je tu šéf“ ukazují, že lidé vnímají nejen fyzický stav Putina, ale i oslabenou autoritu Ruska na mezinárodní scéně.
Politické pozadí: Setkání, které mělo ukázat sílu, odhalilo slabost?
Důvodem návštěvy čínského prezidenta byla účast na oslavách Dne vítězství, ale zároveň také důvěrné rozhovory mezi oběma hlavami států. Podle oficiálních zdrojů měla schůzka probírat témata jako válka na Ukrajině a vztahy se Spojenými státy. Přesto je zřejmé, že symbolika návštěvy má sloužit jako demonstrace čínsko-ruské aliance, která se snaží čelit západní izolaci.
Paradoxně však právě toto video Putina, které mělo reprezentovat stabilitu a partnerství, v očích veřejnosti vyvolalo opak – nejistotu, nedůvěru a otázky o prezidentově kondici i budoucnosti jeho režimu.