Americký prezident Donald Trump znovu vstupuje do role globálního vyjednavače. V době, kdy se konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou neustále vyostřuje, se připravuje na klíčový telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Ještě před tímto napjatě očekávaným rozhovorem však Trump jednal s vrcholnými představiteli čtyř evropských států. Tématem hovoru bylo jediné: Trump a sankce proti Rusku jako odpověď na neochotu Moskvy přistoupit na návrh třicetidenního příměří.
Ve společném telefonátu se zúčastnili britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Friedrich Merz a italská premiérka Giorgia Meloniová. Tito světoví lídři společně připravují novou diplomatickou strategii, která má přinutit Rusko ke zmírnění agrese vůči Ukrajině.
Co přesně Trump navrhuje?
Trump přišel s konkrétním návrhem: bezpodmínečné třicetidenní příměří. Ukrajina již jeho iniciativu podpořila, ale Vladimir Putin zůstává zatím neoblomný. Západní představitelé dávají najevo, že čas dochází a že bez jasného vstřícného kroku Moskvy budou následovat tvrdé ekonomické sankce.
Francouzský prezident Macron na síti X uvedl: „Prezident Putin musí ukázat, že chce mír.“ Evropa i Spojené státy se tak jednohlasně staví za Trumpovu iniciativu.
Ale co když Rusko návrh příměří definitivně odmítne? Jaké konkrétní sankce připravuje Západ? A může Trumpův plán skutečně změnit dynamiku války?