Přejít k obsahu

Hranice, zbraně a vraždy! Tak vypadal „blahobyt“ za socialismu. Analytici roztrhali mýtus o šťastné minulosti

3 min čtení

Analytici z projektu Data bez pátosu ostře kritizovali velebení socialismu ve společnosti.

Připomněli realitu totalitního režimu – násilí, omezování svobody i hospodářský úpadek.

Vyzvali lidi, aby se při porovnávání Východu a Západu opírali o data, ne o nostalgii.

Těm, kteří socialismus idealizují, doporučili „jednosměrnou letenku“ do totalitních zemí.

Socialismus podle analytiků z projektu Data bez pátosu není obdobím, na které bychom měli s nostalgií vzpomínat. Naopak, rozhodli se ostře zakročit proti těm, kteří jej neustále glorifikují. Ve svém veřejném příspěvku připomněli krutou realitu života za totalitního režimu a bez obalu popsali hrůzy, které s sebou přinesl. Přidali i konkrétní doporučení – kam se vydat, pokud někomu tento způsob vládnutí imponuje. Jejich slova vyvolala vlnu diskusí. Proč jsou jejich vyjádření tak ostrá?

Překvapilo vás, že jde podle dostupných zpráv o první podobnou havárii v Česku?

Socialismus podle analytiků neznamenal blahobyt, ale úpadek

Projekt Data bez pátosu reaguje na stále častější velebení socialismu v komentářích a veřejných debatách. Podle jejich slov je společnost doslova „zasypaná hnojem o blahobytu za socialismu“ a považují za nutné nastavit lidem zrcadlo. „Jsme zasypáni hnojem o blahobytu za socialismu. Přitom jsme byli kompletně celé RVHP na cestě do pr*ele,“ napsali bez obalu.

Připomínají, že během vlády komunistů byla země obehnána ploty a lidé, kteří se chtěli dostat na Západ, riskovali život. „Na hranici dostříleli desítky lidí, do vězení poslali tisíce a statisícům zničili život zákazy studia či zaměstnání kvůli kádrovému profilu,“ uvádějí.

Pokračování článku po kliknutí
Přečti si celý článek
Zatím tu nejsou žádné komentáře. Buďte první, kdo se zapojí do diskuse.

Přidat komentář

Pro komentování není potřeba přihlášení. Stačí přezdívka a komentář.

Kolik je pět plus dva?
Krátká česká kontrola proti spamu.