Přejít k obsahu

Kvůli summitu NATO hrozí žaloba? Spor mezi Pavlem a vládou nabírá nový rozměr. Pavel odmítá, aby vláda omezovala jeho pravomoci

4 min čtení

◉ NATO je podle prezidenta místem, kde by Českou republiku měla tradičně zastupovat hlava státu.

◉ Prezident Petr Pavel přišel osobně na jednání vlády obhájit svůj postoj k účasti na summitu.

◉ Rozhodnutí o složení delegace do Ankary zatím nepadlo a očekává se až za dva týdny.

◉ Premiér Andrej Babiš prezidenta ujistil, že nechce omezovat výkon jeho pravomocí.

NATO se v posledních týdnech stalo středem sporu mezi českým prezidentem Petrem Pavlem a vládou premiéra Andreje Babiše. Předmětem diskuse je účast hlavy státu na připravovaném summitu Aliance v Ankaře. Prezident tvrdí, že jeho přítomnost na podobných akcích je dlouhodobou tradicí a nevidí důvod k její změně. Právě proto se rozhodl osobně předstoupit před členy kabinetu a vysvětlit svůj pohled na situaci. Očekávalo se, že vláda rozhodne o složení delegace už na pondělním zasedání. Konečný verdikt však nepadl. Přesto podle Pavla došlo k důležitému posunu v komunikaci mezi oběma stranami. Spor přitom vyvolává otázky nejen doma, ale i v zahraničí. Podaří se nakonec najít kompromis přijatelný pro prezidenta i vládu?

Měly by být tresty za dopravní přestupky přísnější?

NATO a tradiční role prezidenta

Prezident Petr Pavel vysvětlil, že na jednání vlády přišel s cílem objasnit své stanovisko a zdůraznit, že se nesnaží zasahovat do kompetencí kabinetu. Podle jeho slov je potřeba připomenout, že výkonnou moc v České republice tvoří nejen vláda, ale také prezident.

Pavel zároveň upozornil, že účast hlavy státu na summitech NATO byla v minulosti běžnou součástí reprezentace země. Proto nerozumí tomu, proč by se měla tato zavedená praxe měnit bez širší dohody mezi ústavními činiteli.

Pokračování článku po kliknutí
Prečítaj celý článok
Zatím tu nejsou žádné komentáře. Buďte první, kdo se zapojí do diskuse.

Přidat komentář

Pro komentování není potřeba přihlášení. Stačí přezdívka a komentář.

Kolik je dva plus tři?
Krátká česká kontrola proti spamu.