Azet Finance

Finanční magazín

close
Rady a tipy

Dohoda o provedení práce – výhody a nevýhody

dohoda
1 Nepoužitelné2 Podprůměr3 Průměr4 Dobrý5 Výborný (Bez hodnocení)
Loading...

Podle zákoníku práce je možné pro zaměstnavatele vykonávat práci několika různými způsoby. Nemusí to být tedy nutně jen běžný pracovní poměr s oporou v pracovní smlouvě, ale oblíbené jsou i různé dohody. Výhodám a nevýhodám dohody o provedení práce bude věnován tento text.

Výhody dohody o provedení práce

Jako nejjednodušší způsob zaměstnání bývá označována dohoda o provedení práce. Ta dovoluje u jednoho zaměstnavatele odpracovat během roku 300 hodin. Největší přednost pak spočívá v objemu odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Když výše odměny nepřekročí 10 000 Kč za kalendářní měsíc, není z ní nutno tyto položky hradit. Jediný odvod představuje daň z příjmu. Zaměstnavatel je spokojen, protože zaplatí za svého zaměstnance méně. Samotný zaměstnanec pak dostane v čistém více. Dohod o provedení práce může člověk uzavřít libovolné množství.

Nevýhody dohody o provedení práce

Zmínit je ovšem nutné i některé nevýhody, které dohoda o provedení práce přináší. Jednou z největších je skutečnost, že se příjem z dohody nepočítá pro důchodové účely. Dohoda o provedení práce s odměnou do 10 tisíc Kč zároveň nezakládá účast na nemocenském pojištění, takže tito lidé nedisponují z práce na dohodu nárokem na nemocenskou, ošetřovné či mateřskou. Stejně tak tato forma dohody neumožňuje pobírání podpory v nezaměstnanosti.

Dohoda o provedení práce je ideální hlavně pro brigádníky na krátkodobou výpomoc

Dohodu o provedení práce je možné vnímat jako ideální řešení především v okamžicích, kdy se jedná o krátkodobou či sezónní výpomoc. Dohoda o provedení práce přitom musí mít písemnou formu, kdežto do roku 2011 byla akceptovatelná i dohoda ústní. V dlouhodobém horizontu je ovšem dohoda o provedení práce kvůli výše zmiňovaným důvodům pro člověka nevýhodná. Dohoda zaniká v den ukončení pracovní činnosti, když poté běží promlčecí měsíční lhůta, již už ovšem není zaměstnavatel povinný platit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 120 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář